Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori

Fren Sistemi Nasıl Çalışır

16/12/2020
Fren Sistemi

Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Bugün modern bir disk fren sisteminin nasıl çalıştığına bakacağız. Bir aracın durdurulmasında yer alan frenleme bileşenlerine ve bunların birlikte nasıl çalıştıklarına bakarak başlayacağız.

Fren sistemindeki ana bileşenlerden birinden başlayarak, fren balatalarının sıkıştırdığı disk rotoruna bakarız, bu, tekerleğin ve aracın dönüşünü yavaşlatan sürtünme yaratacaktır.Kaliper, aracın fren pedalı ve ana silindirinden üretilen fren hidroliği hidrolik basıncı ile etkinleştirilir. Bu montajda fren balataları, sürtünme oluşturmak için disk rotor yüzeyine doğru sıkıştırılır.

Fren Kaliper Komplesi

Bir kaliper, hepsi fren sisteminin etkili çalışması için çok önemli olan birden fazla parçadan oluşur. Bu parçalar arasında kaliper ve montaj braketi, sürgü pimleri, kilitleme cıvataları, toz pabuçları, fren montaj klipsleri, fren balataları ve şimleri, toz körüklü ve contalı fren pistonu bulunur.

Kaliper, fren pedalına basıldığında pistonu ileri iç fren balatasına doğru iten bir banjo bağlantı parçası aracılığıyla fren sıvısı beslenir. Bu, kaliperin kayan pimler boyunca hareket etmesine neden olur ve bu daha sonra dış fren balatasını fren diski rotoruna doğru çeker.

Artık parçaları anladığımıza göre, fren sisteminin nasıl çalıştığını görelim. Fren pedalına basıldığında, kaliper, pistonu fren pedinin iç kısmına ve disk rotor yüzeyine itecek olan ana silindirden yüksek basınçlı fren sıvısı alır. Hidrolik basınç, kaliperin kayma pimleri boyunca hareket etmesine neden olur ve dış fren balatasını disk rotorunun karşı tarafına doğru çekerek sürtünmeye neden olur ve freni ve aracı yavaşlatır.

Frenleme sürecine başka bir açıdan bakıldığında, fren sıvısının pistonu ittiğini ve bunun da iç fren balatasını disk rotorunun içine doğru ittiğini görebiliriz, bu gerçekleştiğinde sıvı artık kaliperi kızaklar ve dış kısım boyunca itecektir. fren balatası disk rotorunun karşı tarafına doğru çekilecektir.https://www.tstotoyedekparca.com/

https://www.tstotoyedekparca.com/citroen-yedek-par...

https://www.tstotoyedekparca.com/fiat-yedek-parca/...

https://www.tstotoyedekparca.com/hyundai-yedek-par...Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz