Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori

Araçlarda Görülen Elektrik Sorunlarının Çözümleri Nelerdir?

09/09/2020

Araçların elektrik ihtiyaçları akü ile karşılanmaktadır. Bu nedenle araç içinde bir arızalanma meydana geldiğinde sorun çoğunlukla aküden kaynaklı meydana gelmiştir. Bu nedenle yazımızda sıklıkla karşılaşılan akü sorunları ve çözümlerine yer verdik.

Aracın Aküsü Neden Biter?

Normal akülerin en az 2 yıl dayanmaları beklenmektedir. Bu süre normal şartlarda 3 ya da 4 yıldır. Bu süre zarfından önce biten akünün ya şarjı tam anlamı ile dolmamıştır ya da araç içinde bir elektrik kaçağı vardır. Örneğin, aracın marşı basmıyorsa aküsü bitmiş olabilir. şayet aracın marşı basmıyor ve gösterge lambaları yanmıyorsa bu durumda akü kesinlikle bitmiş demektir.

Genellikle aküler garanti süreleri dolmadan bitmezler. Fakat akünün bitmesi gibi bir durum söz konusu olduğundan yapılacak olan tek şey akünün şarj edilmesidir. Bunun içinde başka bir aracın aküsünden faydalanabilirsiniz. Bu işlem için araç içinde akü takviye kablosu bulunmalıdır.

Akünüzü başka bir aracın aküsünden şarj ettiğinizde dikkat etmeniz gereken şey pozitif kutupların birbirine, negatif kutupların da birbirine bağlanmasıdır. Aksi takdirde araç içinde arızalar oluşabilir. Çoğunlukla pozitif kutup kırmızı renk ile negatif kutup ise siyah ya da renksiz olarak işaretlenmektedir. Şayet renkler silinmiş ise kutupajı büyük olan pozitif kutup olarak bilinmektedir.

Seyir Halindeyken Akü Işığının Yanması Ne Anlama Gelir?

Araç kullanım esnasında akü ışığının yanması akünüzün arıza yaptığını değil, akünüzün şarj olmasını sağlayan akü besleme ünitesinin bozulduğu anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda direkt en yakın servise giderek akü besleme ünitesini kontrol ettirmelisiniz. Akü bitmediğinden dolayı bir süre daha yola devam edebilirsiniz.

Akünün Azaldığını Nasıl Anlarım?

Son teknoloji üretilen araçların akülerinde akünün doluluk seviyesini bildiren göstergeler bulunmaktadır. Fakat eski akülerde bu göstergeler olmadığı için ya servise götürerek akünün doluluk oranını öğrenebilir ya da akünüz 2-3 yıllık ise akünün doluluk oranının azaldığını düşünebilirsiniz.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz