Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori

Araba Lastikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

01/09/2020

Araçlar için en önemli parçalardan biri de lastiklerdir. Araçların yükünü temel sistem taşıyor olsa d lastikler yük dağılımında çok önemlidir. Lastikler doğru seçilmediğinde araçların istenildiği gibi taşınmaması ve olası kazaların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle lastikler hakkında her türlü bilgiye sahip olmanız gereklidir. Sizlere bu yazımızda lastik ebatları, değişimi, tamiri gibi farklı konularda bilmeniz gerekenleri kısaca açıklayacağız.

Lastik Çeşitleri ve Boyutları

Lastikler kendi içlerinde marka ve model durumuna göre farklılık gösterir. Araç yapısı çekiş gücü ve sistem özelliklerine göre de farklı olabilir. Lastik çeşitleri kendi içlerinde iki tipe ayrılır. Bu farklılık araca ve mevsimlere göredir. Aynı zamanda araçlarda kış mevsiminde lastik zincirleri kaymayı engellediğinden kullanılır.

Yaz Lastikleri

Hava koşullarının ılımlı hale gelmesi ile kullanılmaya başlayan yaz lastikleri çoğu bölgede yıl boyu da kullanılmaktadır. Yaz lastiklerinin performansları ise 7 derece sıcaklık altına düşünce azalır.

Kış Lastikleri

Kış lastikleri don, kaygan zemin içeren bölgelerde kullanıma uygundur. 7 derece sıcaklığın altına düşen hava koşullarına göre optimize edilir. Araba lastiğinin sırt kısmında yer alan desenler buz ve kar üzerinde fren gücü ile yol tutuşunu maksimum dereceye çıkartır. Böylelikle güvenli sürüş imkanı sunar.

Dört Mevsim Lastikler

Her mevsime uygundur. Farlı zemin ve koşullara dayanıklı yapısı ile sürekli kullanılmaktadır. Sıcaklık özelliğinden dolayı herhangi bir sıcak performansına etki etmemektedir. Çok yönlü performansa sahip olmak için iyi bir tercih olacaktır.

Hafif Ticari Araç Lastikleri

Ticari araçların durumlarına ve yüklerine göre özel tasarlanır. Yumuşak yapısının dışında sessiz bir sürüş deneyimine el veren sisteme sahiptir. Bütün hava koşullarında çekiş ve yüksek kilometrelerde üstün performans sağlamaktadır.

Otomobil Lastikleri

Klasik olarak bilinen bu lastik çeşidi, yolda kilometrelerce süren mükemmel bir çekiş imkanı ve performans sunar. Lastik modeli uzun sırt aşınma süresi üzerine tasarlanmıştır.

Lastik ebatları ise araçların marka model ve modellerin yıllarına göre değişir. Ayrıca motor durumuna göre aracın lastik ebatları farklılık gösterir. Bu nedenle lastik hesaplama işlemi de önemli bir rol oynar.

15, 16 ya da 17 gibi farklı sistem değerlendirme ile ebatları olan lastikler değiştiklerinde veya alımlarında araçların tipine ve diğer özelliklerine göre doğru bir hesaplama yaparak alım yapmak gereklidir. Kış lastiği tercih etmeyenler için lastik zinciri kullanımı da kış aylarında yapılır.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz