Marka
Model
Alt Kategori
Alt Kategori

Akü Nedir? Araçların Aküsü Neden Hızlı Biter?

07/09/2020

Araçların kullandıkları elektrik enerjisini üreten akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji haline depolayarak ihtiyaç duyulduğunda bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirip gerekli parçalara iletmektedir.

Araçların çalışmaları ve hareket etmeleri için motoru çalıştıracak yüksek akımı üreten akü aynı zamanda araçların zarar görmesini de engellemektedir. Bunların yanı sıra arcın kalorifer, radyo ve araç içi lambaları gibi elektriğe ihtiyaç duyulan kısımlarının da çalışmasını sağlamaktadır.

Yolda kalan araçların çoğu akülerin bitmesinden dolayı yolda kalmıştır. Yaklaşık 5 ya da 6 yıl aralıklarla değişmesi gereken akülerin nasıl hemen bittiği konusunda da pek çok uzman görüşü vardır.

Akü Neden Biter?

Normal şartlara sahip olan bir aracın aküsünün bitme süresi beş ya da altı yıldır. Fakat bazı durumlar akünün bitme süresini hızlandırabilir, bu da çoğunlukla enerji ile alakalı durumlardan kaynaklıdır.

Çoğunlukla sürekli dur kalk yapan araçlarda akü çok sık tükenmektedir. Bunun sebebi ise aracın uzun mesafe yolculuklarında daha az enerji harcarken dur kalk yapılan kısa mesafelerde daha çok enerji harcamasından kaynaklanmaktadır.

Akünü hızlı bitmesinin diğer bir nedeni ise klimanın ya da araç içi radyonun sürekli kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bunlar araçların içinde enerji tükettiklerinden dolayı ne kadar sık kullanılırlarsa o kadar sık akü değişimi yapmak zorunda kalacakladır.

Bu nedenle kullanılmayan ya da gerek duyulmadığı zamanlarda katılmaları önerilmektedir. Düşük sıcaklıkta akü önce bitiyor fakat yüksek sıcaklık da akünün düşmanı bu nedenle her iki durumda da akü bir miktar kötü etkilenecektir.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılmaktadır?

Araçlar çalıştığında marşa basıldığı zaman gitmek zorundadır. Ancak bu sırada elektriğe dair hiçbir şey çalışmıyorsa o zaman akünün bittiği anlamını taşımaktadır. Akü alınacağı gibi acil durumlarda bir araçtan da aktarılabilir. Bunun için de bir kablo mevcuttur.

Aktarma kablosu adı verilen bu kablo olmadan aktarım yapamazsınız. Fakat bu kablo mevcut ise kişiler kablonun bir ucunu aküsü biten aracın artı kutbuna diğer ucunu da aküsü olan araca takmalıdır. İlk olarak aküsü olan araç ardından da aküsü olmayan araç çalıştırılmalıdır.

Aküsü olmayan araç çalıştığında ise araç sahibi kesinlikle aracı stop etmemeli ve bir süre daha aracı çalışır halde tutmalıdır. Çünkü bir süre sonra akü tekrar durabilir. Şayet aktarıma rağmen akü çalışmıyor ise o zaman akü bozuk demektir ve yenisi ile değişmelidir.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz